Biografia

Ján Krekáň, známy pod umeleckým menom Johny Krekáň sa narodil 2. júna 1985 v Košiciach. V rokoch 1992 - 2003 navštevoval Základnú umeleckú školu v Košiciach - v odbore hra na klavíri, kde úspešne absolvoval prvý aj druhý cyklus. Už ako sedemročný mal svoj prvý koncert. Keď mal 9 rokov, doprevádzal zbor a akordeónový súbor ZUŠ. Zúčastnil sa na školskej klavírnej súťaži, kde získal tretiu cenu a niekoľkých verejných koncertoch v Dome umenia v Košiciach.

Počas štúdia na Gymnáziu v Košiciach (2000 - 2004) začal verejne učinkovať na svojich vlastných koncertoch v  niekoľkých košických podnikoch a miestnych inštitúciách. Spočiatku vystupoval so sprievodnou kapelou, no neskôr už predovšetkým ako sólový hráč.

Po absolvovaní gymnázia študoval v rokoch 2004 - 2010 na Technickej Univerzite v Košiciach, odbor  informatika, kde získal akademický titul Ing. V súčastnosti študuje na tejto univerzite ďalej a zdokonaľuje svoje vedomosti na doktorandskom štúdiu.

Aj počas štúdia na vysokej škole odohral Johny ako sólový klavirista desiatky vystúpení.

Medzi jeho najväčšie hobby patrí hudba, práca na počítači, turistika a história. Je skvelým hudobníkom s absolútnym sluchom a jeho verné publikum ho nazýva aj pianoman. Vo svojom repertoári má veľké množstvo skladieb prevažne bluesového štýlu  od autorov ako Eric Clapton, Ray Charles, B.B.King, John Lee Hooker. Aj mnohé filmové melódie či populárne hity prepracované do klavírnej podoby znejú v jeho prevedení jedinečne a to vďaka tvorivosti, vynaliezavosti a veľkému talentu tohto nevidiaceho klaviristu.

Johny je nielen klaviristom, ale aj skladateľom. Skladby zo svojej domácej dielne sa rozhodol v lete v roku 2006 nahrať  a ponúknuť tak prvé autorské demo CD (Na ceste životom) nielen svojim priateľom, ale aj stále viac rozrastajúcemu sa publiku.

Koncom roka 2007 začína Johny pracovať a trochu experimentovať na svojom novom albume. Toto tzv. experimentálne CD vychádza vo februári 2008 pod názvom Experimental Mode.

V tom čase sa Johny prihlásil so svojimi troma autorskými skladbami Denise, Rapsódia a Lonely pianist na česko-slovenskú skladateľskú súťaž Gramodeska 2008. V semifinálovom kole postúpil so skladbami Denise a Rapsódia do finále. Napokon sa stal vďaka skladbe Rapsódia jedným z víťazov II. ročníka skladateľskej súťaže Gramodeska 2008, čo mu pomohlo zviditeľniť sa aj v Českej republike.

V decembri 2008 bola víťazná skladba Rapsódia vydaná v Čechách na spoločnom albume všetkých finalistov ako LP a CD pod názvom Vinylová budoucnost. Následne 5. decembra 2008 odohral Johny v Českej republike vo Veľkej dvorane Červeného zámku v Hradci nad Moravicí (miesto konania medzinárodného Beethovenovho festivalu) svoj prezentačný koncert víťaza.   

Johny aktívne hrá, komponuje svoje vlastné skladby a zúčastní sa tentokrát už III. ročníka európskej skladateľskej súťaže Gramodeska 2010.

#2076968